אודות בינה

בינ״ה – התנועה ליהדות חברתית – פועלת לקידום זהות יהודית ותרבות עברית, בדגש על צדק חברתי, והעצמה קהילתית. בינ"ה מפעילה ישיבות חילוניות בתל אביב, בירושלים ובבאר-שבע, מכינה קדם צבאית, גרעיני שנת שירות ונח"ל.

תחת בינ״ה פועלים פרויקטים להעצמה קהילתית ברחבי הארץ בדגש על שכונות מוחלשות, ותכניות לימוד והעשרה שונות לקהל הרחב, בתי מדרש פלורליסטיים ותכניות בינלאומיות ליהדות בתפוצות.

בינ"ה מאמינה בשיח סבלני ופתוח, ורואה ביהדות ובציונות מקורות השראה להמשך יצירתה של הישראליות העכשווית. אנו רואים את תפקידנו כנושאי הדגל היהודי בין הארגונים החברתיים, וכנושאי הדגל החברתי בין הארגונים היהודיים.

בינ"ה: "בית היוצר לנשמת האומה"– (חיים נחמן ביאליק)

בינה הוקמה בראשית שנת 1996, כמה חודשים אחרי רצח רבין, כיוזמה של אנשי רוח וחינוך בתנועה הקיבוצית ומחוצה לה מתוך כוונה לעשות מעשה של חיבור ותיקון. חיבור החברה הישראלית החילונית למקורות התרבות היהודית, בדגש על עבודה עם צעירים. תיקון האדם, תיקון החברה ותיקון העולם בדרך של צמצום פערים, עשייה חברתית וחתירה לצדק חברתי – ברוח היהדות והמעשה הציוני בראשיתו. בינה פועלת במסגרת "מרחבים" חברה לתועלת הציבור מיסודה של התנועה הקיבוצית, ובתמיכת קרן פוזן.

הגדת בינ"ה

זוהי אגדה על ארבעת הבנים שהחכם בה יודע לשאול, והוא גם תם המתמודד עם הרשע שבקרבו. אם תרצו אין זו אגדה – לעצב זהות יהודית חילונית, שמכירה בערך עצמה בעלת ארגון ערכי ומשמעות עצמיים. ההומניזם, ההשכלה, הרציונאליות, החרות והפתיחות הם תכניה. יהודיות שיש בה מודעות היסטורית, זיקה לטקסט ולסיפור היהודי, ללוח השנה העברי, שדואגת את דאגת הקיום היהודי ומטפחת גישה יוצרת לתרבות היהודית. של מפגש אנושי שבו לכל שם יש איש ואשה. לכל איש ואישה יש זהות, עולם פנימי וסיפור אישי, המעשירים את המפגש המשותף. אגדה על בית מדרש ומפגש, בית אנושי, בית לנוער, לצעירים ולבוגרים, מקום המשלב התלהבות נעורים, פתיחות הצעירים וחכמת הזקנים. אם תרצו זו אגדה – אגדת חינוך שיש בה גם הגדה. הגדה כמסירה. והגדת לבנך והגדת לבתך. הגדה שמדברת בלשון אגדה: משתפת, מבררת, בודקת. אגדת האיכפת, של צעירים עם ראש גדול, ראש חושב וראש טוב, שלוקחים ללב, מושיטים יד, שמים כתף ומטים אוזן. צעירים שמדברים בגובה העיניים ומבקשים להעלות את מפלס הדיבור.

מה אנחנו עושים?

הישיבה החילונית בתל אביב

בית ליצירה יהודית מתחדשת ולעשייה חברתית, בלב העיר העברית הראשונה

הישיבה החילונית בירושלים

ארבעה חודשים של חוויה בלתי נשכחת, בבירת ישראל היפהפיה.

הישיבה החילונית בבאר שבע

האחות הצעירה של הישיבות החילוניות. מרכז להתחדשות ולעשייה חברתית בנגב הפורח.

בית המדרש ברמת אפעל

קורסים, שיעורים ואירועים בנושאי היהדות, ברוח ריבונית ומחדשת. מתקיים בסמינר ברמת אפעל.

עבודה עם בתי ספר

מיזמים חינוכיים, סדנאות ותוכניות משלימות לבתי הספר - למורים, להורים ולתלמידים.

עבודה עם צה"ל

מיזמים חינוכיים לחיילים, קצינים ונגדים

שנת שירות וגרעיני נח"ל

בינה בשכונה - פעילות קהילתית וחינוכית בבאר-שבע, תל אביב, יפו ובית שמש ועוד

מחלקת התפוצות

מחלקת התפוצות של בינה מחנכת נוער וצעירים מרחבי העולם היהודי

מכינת בינ"ה

המכינה הקדם צבאית בינ"ה ע"ש אריה לובה אליאב והמכינה החצי שנתית מסבח"ה (מסע בחברה הישראלית.

ערן ברוך

מנכ"ל בינה

בינה היא המקום בו אני מביא לידי ביטוי את יהדותי באופן המלא והמאתגר ביותר.

ערן ברוך נולד כג'ינגי במושב בית זית. בשנת 1985 התגייס לגולני ושירת כמ"פ. לאחר שחרורו גויס מטעם הסוכנות היהודית ופעל שלוש שנים כשליח בבודפשט הונגריה. כיום ערן הוא מנכ"ל בינה וראש הישיבה החילונית בתל אביב שהיה ממייסדיה.
מוסמך המחלקה לפרשנות ותרבות מאוניברסיטת בר אילן.
נשוי +3 מתגורר במושב שריגים בעמק האלה.

eran@bina.org.il 03-5342997

רקפת שולדר

סגנית מנהל תוכניות בינלאומיות, מנהלת תוכניות קצרות

רקפת נולדה וגדלה בהרצליה ושירתה כקצינה בחיל האוויר. אחרי הצבא, היא עברה לירושלים ללמוד באוניברסיטה העברית. יש לה תואר ראשון ביחסים בינלאומיים ולימודי מזרח התיכון ותואר שני בגאוגרפיה וניהול סביבתי. בנוסף ללימודיה באוניברסיטה, רקפת למדה יהדות במסגרת בתי מדרש שונים. במהלך שנותיה באוניברסיטת הרקפת הייתה מדריכה בארגון CISV, התנדבה במקלט לנשים צעירות והתנדבה עם חיילים בודדים. לאחר שעבדה במשך 4 שנים בחברה לניהול סביבתית בירושלים, עזבה רקפת את עיר הקודש ועברה לתל-אביב כדי לעבוד בבינ"ה. כיום משמשת רקפת סגנית מנהל המחלקה הבינלאומית ורכזת תכניות קצרות בבינ"ה.

http://www.tikkunolamisrael.org Rakefet.bina@gmail.com 052-3074387

אורי כרמל

מנהל מחלקת שכונות

אני בבינ"ה על מנת לנסות ליישם הלכה למעשה עבודה קהילתית השואבת השראה מן הבסיסים הסולידריים וההומניסטיים העמוקים הטבועים ביהדות שלנו

יליד בואנוס איירס ארגנטינה. גדל באשדוד. עובד סוציאלי קהילתי בהכשרתו. תושב באר שבע וחבר בקהילת "קמה"- קהילה שיתופית עירונית בעיר. היה ממייסדי "בינה בשכונה בבאר שבע".היה שליח עלייה ושליח הבונים דרור בריו דה ז'ניירו ברזיל. מנהל את המחלקה משנת 2010.

uri@bina.org.il