צוות המכינה

יובל לינדן

ראש המכינה הקדם צבאית בינ"ה ע"ש לובה אליאב

בבינה מצאתי שותפים למאמץ להעמיק את הזהות היהודית פלורליסטית בישראל

יליד ירושלים, יובל הוא איש חינוך בתחומים של היסטוריה כללית, לימודי יהדות ופוליטיקה וממשל. הוא בוגר אוניברסיטת בן גוריון, בה סיים לימודי תואר ראשון בהיסטוריה כללית ופוליטיקה וממשל. יובל כעת לומד לתואר מתקדם (M.A.) בהיסטוריה כללית בעת החדשה באוניברסיטת ת"א.
בנוסף לחינוך במסגרות פרומליות וא-פורמליות, יובל הוא גם מדריך טיולים מוסמך (תו תקן של משרד החינוך) בישראל ובמזרח אירופה. הוא משמש גם כ"מדריך הבית" של קבוצות תיקון עולם ב"בינה".

yuvalinden@gmail.com 054-6240237

טל אביטבול נבו

מנהלת המכינה הקדם צבאית

רוצה להגיע מהר? לך לבד. רוצה להגיע רחוק? לך ביחד״.

ילידת חולון, נשואה ליונתן. התחילה את העיסוק בעולם המכינות הקדם צבאיות כשהייתה חניכה במכינת ׳עמיחי׳. לאחר מכן הדריכה במכינת ׳מעין ברוך׳ והייתה חלק מתכנית אלול וקהילה בבאר שבע של מדרשת ׳עין פרת׳. בעברה ליוותה את ההנהגה הארצית של המועצה הציונית לנוער וריכזה את איזור מרכז של תנועת המחנות העולים ואת שבט נופר של תנועת הצופים. בתפקידה האחרון ניהלה טל את המחלקה הציבורית במרכז הרפורמי לדת ומדינה אשר נאבק ציבורית ומשפטית בשליטת המונופול האורתודכסי על המדינה. אמונתה בחינוך וההבנה שעלינו, החברה החילונית, לייצר זהות יהודית פלורליסטית אשר אינה מתבטלת בפני אף אחת מזהויות היהדות האחרות - הובילו את טל לתפקידה הנוכחי כמנהלת מכינת בינ״ה ע״ש לובה אליאב.

tal.a@bina.org.il 0545458044

נעם סמית

רכז בוגרי המכינה הקדם צבאית

בן 23, מתגורר במעלה החמישה עם בת הזוג שלו, גדל בקיבוץ גשר הזיו, בוגר מכינת רבין, שירת בגבעתי כמפקד מחלקה. נעם מדריך את אחת הקבוצות הישראליות במכינה זו השנה השניה ומרכז את הטיפול בגיוס המחזור הבא.

nsmith.bina@gmail.com 052-2643008

גדל ברמת גן, למד בישיבות שיח והר עציון, סיים תואר ראשון בפילוסופיה כללית באוניברסיטה העברית, מלמד ומנחה כחמש עשרה שנים בבתי המדרש הפלורליסטיים- בהתחלה באלול ובהמשך בבינ"ה, בשנים האחרונות במקביל להנחייה עוסק בתיאטרון– היה כותב ובימאי של קבוצת התיאטרון האתיופי "וונטין נו" (ברצינות), עוזר בימאי בתיאטרון החאן וכעת לומד לתואר שני בתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, גר בירושלים.

amos.yinon@mail.huji.ac.il

מוקי צור

מורה ומחנך

בינה בשבילי היא חבורה של שותפים בלימוד ומחויבים במעשה. מקום להתחדשות ציונית בהמשך למסורת החלוצית שבאה לפרש, למסור ולממש אחריות. בינה מחויבת להעברת התרבות היהודית תוך קידום החירות ושוויון ערך האדם הצומחים בתוך התרבות היהודית לדורותיה. מקום המסוגל להעמיק את האחריות ליהודי באשר הוא יהודי וליהדות בגלגוליה וברבגוניותה. פעולתה מכוונת על ידי פדגוגיה המבוססת על הצמחת היחיד והעמקת החברות והשיח הפתוח לעולם. אני רואה בבינה המשך לחיפושי הדרך שלי כחבר קיבוץ.

יליד ירושלים. נדד עם הוריו לדרום אמריקה ושב לירושלים ממנה גלש לעמק הירדן. חבר קיבוץ עין גב חוקר ומחנך. מפעם לפעם עסקן ציבור.

ליאור טל שדה

מורה בישיבה החילונית בתל אביב ובבית המדרש בינה ברמת אפעל

בינה היא בית ארגוני ומרכז רוח ועשייה עבור מי שרוצה בתרבות יהודית חילונית הומניסטית ומבקש/ת לפעול בחברה למען תרבות שכזו.

ליאור הוא מורה בישיבה החילונית מיום היווסדה. בן 37, בעל תואר שני במדעי המדינה, בוגר תוכנית תהודה - בית מדרש למנהיגות יהודית, מנחה בקולות, מרצה אורח בצה"ל, באוניברסיטת בר אילן ומקומות נוספים. מהקמתה ועד קיץ 2013 עמד בראש המכינה הקדם צבאית ע"ש לובה אליאב. פרסם קרוב למאה מאמרים פובלציסטיים ופרשניים במספר אמצעי תקשורת, בעבר כתב טור פרשת שבוע באתר NRG מעריב, מתגורר גבעתיים עם רעייתו דבי.

http://lior-t.blogspot.co.il lior.tal.sadeh@gmail.com

ליאון וינר דאו

מורה לתלמוד ופילוסופיה יהודית

בינה נמצאת בחזיתה של הציונות החדשה, הדורשת מחויבות חברתית כוללת, יחד עם חידוש והעמקה של זהות יהודית. ליטול חלק בחלוציות זו היא עבורי זכות גדולה״.

ליאון וינר דאו הוא עמית מחקר ובצוות ההוראה במכון שלום הרטמן, וכן הוא מלמד בהיברו יוניון קולג' ובבינה. את התואר הראשון למד באוניברסיטת פרינסטון, תואר שני במחשבת ישראל באוניברסיטה העברית, דוקטורט בפילוסופיה מאוניברסיטת בר-אילן, וקיבל הסמכה פרטית מאת הרב פרופ' דוד הרטמן ז"ל. ספרו ובלכתך בדרך, שיראה אור בקרוב, פורש תיאוריה של ההלכה על-פי משנתו של פראנץ רוזנצוויג. כעת הוא עמל על כתב-יד בו הוא מציג תיאוריה של ההלכה משלו. הוא מתגורר בירושלים עם אשתו וחמשת ילדיהם.

leonwd1@gmail.com

נעם דן

מורה

בינ"ה- בית יוצר נשמת האומה... יש משהו מרגש באפשרות לברוא יחד תרבות מתמשכת, לטעון בעלות על מה ששייך לנו וליצור בתוך קהילה עולם של משמעות.

ילידת קיבוץ דן, בוגרת תוכנית רביבים באוניברסיטה העברית. תארים בספרות עברית, מחשבת ישראל ומקרא. אשת חינוך במסגרות מגוונות וביניהן מחנכת בתיכון קשת בירושלים, עוסקת בזהות יהודית חילונית, לומדת ומלמדת בישיבה החילונית בירושלים ובישיבה התל אביבית. חוגגת את העיסוק במגדר, במקרא ובעולם. מחכה לפנייה מנאס"א להיות האסטרונאוטית היהודייה-חילונית-בלתי נסבלת הראשונה בחלל ולו כדי לחגוג את זכות הסירוב.

noamdan6@gmail.com

רמי פורת

מורה

נולד בקבוץ משמר השרון, לאחר הנישואים למיכל (שני בנים בוגרים) עבר לגבעת חיים, וכיום מתגורר בכפר סבא
הפרק החקלאי (פרדס) הסתיים די מהר, ולאחר לימודים (היסטוריה ופסיכולוגיה בתל-אביב) שימש כמורה ביה"ס הקיבוצי האזורי "חוף הכרמל" בקבוץ מעגן מיכאל.
(משך שלש שנים גם ניהל את ביה"ס) ואח"כ שלש שנים בשליחות בארצות הברית.
ב-1989 התחילה משפחת פורת פרק חיים חדש בכפר-סבא, ומאז עיקר עיסוקיו של רמי היא הוראה בתחומי התרבות היהודית, בהתחלה ב"מליץ" ומשנת 1996 בתפקידים שונים בבינה.
נושאי הלימוד המועדפים הם מדרש ואגדה, חגים ומועדים וטקסי החיים.

rami@bina.org.il

רינה לבנון

מנחת קבוצות

אני נמצאת בבינה כי מצאתי פה שותפים לדרך. הרבה יותר ממקום עבודה, בינה עבורי הוא מקום של שותפות אמיתית ומחוייבות עמוקה לערכים (כן, עוד יש דבר כזה, זאת ממש לא מילה גסה:) של יושר, הגינות, ערבות הדדית, עומק וחוכמה.

נולדתי וגדלתי בקיבוץ כפר בלום שבצפון. מגיל 13 חלמתי להיות תלמיד ישיבה, להתפלפל בסיגיות תלמוד ולהקדיש את חיי לתורה. בשלב מסויים קלטתי שכאישה חילונית סיכויי להתקבל לישיבה גבוהה קלושים, ומייד אחרי השירות הצבאי פניתי ללימודי תרבות עברית במכללת עלמא בתל אביב. לאחר שנתיים של התפלפלות תרבותית נמאס לי לדבר על תרבות מבחוץ והתחילו לדגדג לי האצבעות שרצו לעשות תרבות מבפנים. עזבתי את עלמא והצטרפתי לגרעין המייסד של "הקבוצה ביפו", ביה"ס למחול הראשון והיחידי שהוקם ונוהל ע"י תלמידים. השתלמתי גם בתיאטרון פיזי בביה"ס לתיאטרון הגוף וביליתי כמה שנים טובות בעשיית תיאטרון פרינג' איכותי ומקורי, כלומר בסחיבת ציוד, חלוקת פליירים ומרדף אחרי קהל. במקביל התחתנתי עם ארנון, ילדתי את אוריה ותמרה וכתבתי על מחול ותיאטרון לטיים אאוט תל אביב. ואז באתי לבינה...וכל העולמות האלו התחברו פתאום. ניהלתי את מחלקת החינוך בבינ״ה ולאחר מכן המשכתי להנחות קבוצות וללמד.

rina@bina.org.il 052-2743111