מכינת מסבח״ה – מסע בחברה הישראלית

לצאת מהבועה - להכיר את החברה הישראלית - לקדם סובלנות ושינוי חברתי

אנו שמחים להציע לכם הזדמנות לפתוח את המחזור הראשון של מכינת מסבח״ה - מסע בחברה הישראלית. התוכנית, שיועדה עד כה לסטודנטים, נפתחת כעת כתוכנית מכינה קדם צבאית שמשלבת לימוד, עשייה חברתית והיכרות מעמיקה עם קהילות שונות בחברה הישראלית. בחצי שנת המכינה נחייה, נלמד ונתנדב כחודש כל פעם בקהילה החרדית בצפת, בקהילה האתיופית ברחובות, עם תושבי עופרה ובמגזר הערבי בדיר אל אסד.

בשנים האחרונות ניצבת החברה הישראלית מול אתגר הולך וגובר של חוסר בסובלנות חברתית. ככל שהזמן חולף, וככל שהמציאות מסתבכת, המתיחות בין חלקיה השונים של החברה שלנו הולכת וגוברת. אפשר להתכחש לזה, אפשר להתלונן על זה בסלון ביתכם ואפשר גם להצטרף אלינו ולהיות חלק מהפתרון.

שאלו את עצמכם - מתי בפעם האחרונה פגשתם מישהו מחוץ לקהילה שלכם? מתי בפעם אחרונה דיברתם והכרתם לעומק מישהו שונה מכם?

אם אתם רוצים לחוות מפגש ישראלי אמיתי, אתם מוזמנים ומוזמנות להצטרף אלינו למסע בין ישובים שונים וקהילות מגוונות אשר ביחד מספרות את הסיפור הישראלי של כולנו.

מכינת מסבח״ה - מסע בחברה הישראלית - אינה פשוט עוד תוכנית קדם צבאית. מדובר בפרויקט משותף, חדשני וניסיוני לתנועת בינ"ה ולמרכז 'הינם' לסובלנו חברתית. הקמת המכינה קיבלה את ברכתו של נשיא המדינה ראובן ריבלין, והוא רואה בה ערוץ חשוב לקידום הסובלנות בחברה הישראלית.

מה עושים? מדובר על מסלול מכינה קדם-צבאית חצי-שנתית (ספטמבר-מרץ). במכינה נעסוק בהכנה לצה"ל, בלימוד ובעשייה קהילתית-חברתית. נלמד בקבוצה  תכנים של צדק חברתי, יהדות מתחדשת ומנהיגות.

במה מיוחדת המכינה? המכינה תנדוד בין קהילות שונות בחברה הישראלית המייצגות את מגוון התרבויות במדינה. בכל קהילה תהיה שהיה ארוכה (כחודש), מתוך אמונה ששהות ארוכה בקהילה יכולה לייצר שיתוף אמיתי בין חברי המכינה לקהילה ובכך לקדם למידה אמיתית וטיפוח סובלנות.

מכינה בטיול

העקרונות לפעילות המכינה

בסיסה של המכינה יהיה בלוד או בתל אביב, משם נצא לקהילות שונות בארץ: עופרה, דיר אל אסד, הקהילה האתיופית ברחובות, הקהילה החרדית בצפת ועוד. בכל קהילה נשהה תקופה של כחודש ימים, ובו נבצע את כל הפעילויות שעושים במכינה קדם צבאית – שיעורים, מד"סים, פעילות חברתית והתנדבות.

התכנים החינוכיים של המכינה מגוונים: בין היתר נלמד היסטוריה, הכרת החברה הישראלית, ניווט והכרת הארץ, תרבות עברית וישראלית, כושר גופני ועוד. כל זאת במקביל לעבודה קהילתית במקומות בהם נשהה.

המחזור הראשון של המכינה פועל בין החודשים ספטמבר 2016 – מרץ 2017, והחלה ההרשמה למיוני המחזור השני.

במהלך החודש הראשון נעבוד בחקלאות ונממן את חלק מהפעילות שלנו ומיד אחר כך נכנס לארבעה חודשים של מכינה בארבע קהילות ברחבי הארץ. במכינה יקחו חלק צעירים חרדים וחניכים מהמגזר הערבי דרך מסלול של שנת שירות. המכינה תהיה הטרוגנית בהרכב החניכים, שכן אנו רואים בכך עיקרון חשוב לקידום הסובלנות בחברה.

מי מתאים/ה? אנחנו מחפשים צעירים וצעירות סקרנים וערכיים, שאתגרים חברתיים מעסיקים אותם - ושמעוניינים להיות חלק בתהליכי שינוי עמוקים בחברה הישראלית. צעירים וצעירות שרואים בסובלנות חברתית ובהכרת האחר ערך עליון ותנאי להמשך קיומנו במדינת ישראל. לצעירים כאלו אנחנו מבטיחים חוויה מרתקת ומלמדת עם ערך מוסף של סובלנות חברתית והכרת האחר לעומק.


הירשמו עכשיו ליום החשיפה ולקבלת פרטים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.


להורדת טפסי דח״ש לחצו כאן


 

בינ״ה - התנועה ליהדות חברתית, פועלת לקידום זהות יהודית ותרבות עברית, בדגש על צדק חברתי, והעצמה קהילתית. בינ"ה מפעילה ישיבות חילוניות בתל אביב, בירושלים ובבאר שבע, מכינה קדם צבאית, ומעבירה פעילות חינוכית ענפה בצה"ל. בינה פועלת לקידום הפריפריה במסגרות גרעיני הנח"ל העירוניים, ומפעילה תכניות לימוד שונות במסגרת בתי מדרש פלורליסטיים, תכניות לימוד והעשרה לקהל הרחב ותכניות בינלאומיות ליהדות בתפוצות. בינ"ה מאמינה בשיח סבלני ופתוח ורואה במקורות היהודיים ובמעשה הציוני מקורות השראה להמשך יצירתה של הישראליות העכשווית. בינ"ה רואה את תפקידה כנושאת הדגל היהודי בין הארגונים החברתיים וכנושאת הדגל החברתי בין הארגונים היהודיים.

מרכז הינם לסובלנות חברתית הינו ארגון חברתי ששם לו למטרה לקדם סובלנות במדינת ישראל, מתוך הבנה שסובלנות על-מיגזרית היא מפתח לחיים משותפים במדינה. ארגון הינם מהווה חממה למיזמים שתכליתם קידום סובלנות, לרבות פרויקט מכינת אחי - ישראלי ושיתוף הפעולה המבורך עם מכינת בינ״ה למנהיגות.