929 | קוראים בספר כתובים | קורס שנתי

929 | קוראים בספר כתובים | קורס שנתי

מנחה/מורה: הרב בני לאו ונויה שגיב (לסירוגין)
מספר מפגשים: 30
תאריך התחלה:24/10/2017 5:30 pm

מסע 929 ממשיך בבינ”ה, ואף פעם לא מאוחר להצטרף למסע, שבמהלכו נצלול לתוך חלק “הכתובים” שבתנ”ך. נחכים עם פתגמי משלי, נתמודד עם חוסר הצדק בסיפור חייו של איוב, נעמיק בחמש המגילות, נחתום עם ספרי שיבת ציון (עזרא ונחמיה) ודברי הימים.

משנתו של ליבוביץ’ ועולם התשובה

משנתו של ליבוביץ’ ועולם התשובה

מנחה/מורה: ליאור טל
מספר מפגשים: 30
תאריך התחלה:24/10/2017 9:00 am

סמסטר א’ – מבוא להגותו של ישעיהו ליבוביץ’: נעמוד על תפיסתו הדואליסטית של ליבוביץ’ ונעסוק בתפיסת הערכים והמוסר שלו ובתפיסתו המורכבת בנושא דת ומדינה, המתות חסד ותשובה, ובביקורתו על הכיבוש.
סמסטר ב’ – המסע הפנימי של אדם ועם – לעשות תשובה: מסע התשובה כולל היבטים של מפגש עם האחר, התבוננות על העולם, שאלות של רצון חופשי, תיקון חברתי ועוד. נעסוק בכל אלו דרך תורתם של הוגי דעות ומשוררים.

האם אלוהים נמצא בקולנוע?

האם אלוהים נמצא בקולנוע?

מנחה/מורה: גלית רויכמן
מספר מפגשים: 15
תאריך התחלה:23/10/2017 7:30 pm

ברוכים הבאים למועדון הקולנוע של הקשת היהודית החדשה!

כאן גרים בצוותא סרטים אורתודוכסים חמורי סבר עם קומדיות חזרה בתשובה קלילות, פה נפגוש את אלוהים כשהוא עושה את צעדיו הראשונים בקולנוע הישראלי, מכאן נמריא להוליווד ונתוודע לסיפור של יהדות צפון אמריקה. ביחד נצלול לעומק הטקסט הקולנועי ודרכו נחשוף רבדים גלויים וסמויים בשיח היהודי של ימינו.

נשים ביהדות – מבט היסטורי

נשים ביהדות – מבט היסטורי

מנחה/מורה: נעמי קרןנעמי קרן
מספר מפגשים: 15
תאריך התחלה:23/10/2017 5:30 pm

ממנהיגות בתי כנסת בעת העתיקה שעמדה להן זכות שווה לגרש את בעליהן, דרך סיפוריהן של לוחמות ומשוררות יהודיות בימי הביניים; ממורשת יהודית סודית שהועברה מאם לבת, דרך סיפוריהן של נשות עסקים עשירות שהיו למנהיגות לאומיות, מנשים בחוגי השבתאות ובחסידות, ועד לנשות הסלונים של ברלין בעת החדשה – הצצה מגדרית מלווה במקורות ראשוניים ובמחקרים עדכניים אל תוככי ההיסטוריה היהודית

30 שיעורי חג מועד ונופל

30 שיעורי חג מועד ונופל

מנחה/מורה: ארי אלון
מספר מפגשים: 21
תאריך התחלה:27/10/2017 9:00 am

נמריא ממשטח ההשראה של ארון הספרים היהודי ונחוג מעל אחד החגים עד שנמעד וניפול ונמריא למועד הבא. החגים יילמדו בצמוד ללוח השנה: חנוכה, יה בשבט, פורים, פסח, יום העצמאות, שבועות, תשעה באב, יה באב ועוד. המקורות שנלמד ייבחרו מתוך התנ”ך, התלמוד, הברית החדשה, שירת ביאליק, אלתרמן, רחל, לאה גולדברג, מאיר אריאל ועוד.

אֶרוס ומהפכה באגדה ובהלכה

אֶרוס ומהפכה באגדה ובהלכה

מנחה/מורה: ארי אלון
מספר מפגשים: 30
תאריך התחלה:26/10/2017 5:00 pm

לפני 100 שנה, באודסה, בעיצומה של מהפכת 1917, כתב ביאליק את המסה “הלכה ואגדה” שהעיקרון המכונן שלה הוא הפיכת הלכות בלתי מוסריות לאגדות, ויצירת הלכות חדשות מאגדות ישנות. במהלך הקורס נלמד כיצד להחיל את העיקרון הזה על מאות הלכות רבניות מסוכנות המדירות נשים, גויים, להט”בים ואחרים. אם תרצו אין זו אגדה אלא הלכה חילונית חדשה.

1917: הצהרת בלפור – השאלות הגדולות

1917: הצהרת בלפור – השאלות הגדולות

מנחה/מורה:
מספר מפגשים: 30
תאריך התחלה:24/10/2017 7:30 pm

מדוע העדיפו הבריטים בנובמבר 1917 את היהודים על הערבים ?מה חיבר את וייצמן ובלפור: אינטרסים, מורשת, חזון ? כיצד הניחו השניים את היסוד למדינה העברית ולסכסוך היהודי-ערבי ?

סיפורי הבעש”ט – הרבי שבא מן היער

סיפורי הבעש”ט – הרבי שבא מן היער

מנחה/מורה: דב אלבוים
מספר מפגשים: 30
תאריך התחלה:25/10/2017 5:00 pm

דמותו של הבעש”ט והמהפכה החסידית שחולל בעולם היהודי תעמוד במרכז הלימוד. נקרא סיפורים נבחרים מספר “שבחי הבעש”ט” ומקורות נוספים, ונחשוף אט אט את דמותו המסתורית והיחודית רבי ישראל בעל-שם-טוב, מקורותיו הרוחניים והגשמיים, מגעו עם תרבויות מחוץ ליהדות, התנהגותו וטקסיו המיוחדים.

סיפורי גן עדן

סיפורי גן עדן

מנחה/מורה: דב אלבוים
מספר מפגשים: 30
תאריך התחלה:25/10/2017 7:15 pm

סיפור גן עדן בספר בראשית מכיל ריכוז תמציתי של כל האתגרים הגדולים שבחייו של אדם על פני האדמה. חיים ומוות, רוח וחומר, גוף ונשמה, אדם ואדמה, מיניות ותשוקה, חטא ותיקון, פחד ובושה, היחס לבעלי חיים וצמחים, וכמובן יחס האדם לאלוהים. במהלך הלימוד נעסוק במוקדים אלה מתוך הזוית של ההוגים הגדולים של הקבלה והחסידות, ובתוך כך נתוודע לנושאים עקרוניים בתורתה של הקבלה והחסידות.

הסיפור של הספירות | קורס קיץ

הסיפור של הספירות | קורס קיץ

מנחה/מורה: דב אלבוים
מספר מפגשים: 10
תאריך התחלה:20/08/2017 5:00 pm

קורס קיץ בבית המדרש עם דב אלבוים. קורס מבוא המעניק לתלמידים מתחילים את היסודות של שפת הספירות בקבלה. קורס מזורז זה מאפשר היכרות קצרה אך מעמיקה למעוניינים לפתוח את ליבם והבנתם לתפיסת עולם שונה ורחבה מאד שהתפתחה בתרבות היהודית לדורותיה – הקבלה. 

הביוגרפיה של אלוהים

הביוגרפיה של אלוהים

מנחה/מורה: ד״ר שוש שפירא
מספר מפגשים: 30
תאריך התחלה:24/10/2017 11:00 am

האלוהים המקראי איננו סטטי. זהו “אל חי”, משתנה, דינמי, לובש ופושט מהות. זוהי גם נקודת המוצא ל”סיפור החיים” ההדדי של אלוהים ושל עם אלוהים ומהווה בסיס לספורי האבות המציגים מערכת יחסים משולשת בין אלוהי ישראל,עם ישראל וארץ ישראל כפי שנתפסו בתקופות שונות ובמקומות שונים.